Thermomix – czy warto kupić? Wady i zalety z perspektywy dietetyka.

autorka: Sonia
5 komentarzy
THERMOMIX WADY I ZALETY

Po ponad roku użytkowania postanowiłam, że podzielę się z Wami moimi przemyśleniami – z punktu widzenia użytkownika i dietetyka. Nie jestem przedstawicielem i nie mam tu żadnego interesu, dlatego podzielę się zaletami i wadami tegoż sprzętu bez owijania w bawełnę. Zdaję sobie sprawę, że urządzenie to budzi wiele kontrowersji – jedni nie wyobrażają sobie bez niego życia, inni uważają, że to zbędny garnek za kilka tysięcy złotych.

Plusy urządzenia thermomix

Sam się myje.

Funkcja wstępnego mycia. Bardzo przydatna, zwłaszcza gdy wyrabiamy ciasto na chleb czy przyrządzamy potrawy mączne. Często jest tak, że wstępne umycie jest wystarczające, a naczynie miksujące wystarczy jedynie opłukać.

Ogromna baza przepisów.

Wbudowana książka kucharska, która instruuje krok po kroku jak przyrządzić daną potrawę. Nie trzeba umieć gotować, żeby przyrządzić smaczny posiłek. Wystarczy umiejętność czytania. Ogromna baza może mieć pewien minus – zbyt duży wybór może być przytłaczający. Chociaż mówią, że od przybytku głowa nie boli. Poniżej, wymieniając minusy wrócę do tego podpunktu, bo mam tu kilka małych zastrzeżeń.

Nie trzeba stać nad urządzeniem, kiedy gotuje, dusi czy podsmaża.

Plus ode mnie jako matki małych dzieci – w końcu nie przypalam owsianki czy jej nie rozgotuję, nawet kiedy oderwę się od gotowania (wszak matki wiele czynności robią „na raty”). Często korzystam z funkcji gotowania kaszy czy ryżu – nic mi nie wykipi, nie rozgotuje się.

Dobrze miksuje.

Kostki lodu, ziarna, nasiona, smoothie – co tam chcesz. Bez problemu zrobisz hummus, surówkę, pasty, sorbety, koktajle czy dowolną mąkę (np. miksując kaszę jaglaną i płatki owsiane).

Funkcja wyrabiania ciasta – idealne ciasto na pizze w 2 minuty (ręcznie męczyłam się z tym o wiele dłużej), wyrabianie ciasta na chleb, który zawsze wychodzi.

Niektóre potrawy przygotujesz bardzo szybko.

Zupa w 20-30 minut (np. pomidorowe czy krem z groszku), pełne danie obiadowe (np. w koszyczku gotuje się ryż a na varomie pulpety z warzywami). Surówkę przygotujesz w kilka minut, unikając żmudnego krojenia, tarcia czy siekania.

Surówkę w urządzeniu Thermomix przygotujesz w zaledwie kilka minut. To jedna z zalet tego urządzenia.

Minusy urządzenia Thermomix

Choć urządzenie może sprawiać wrażenie sprzyjającemu zdrowemu gotowaniu, czai się tu kilka pułapek. Według mnie Thermomix jest tak ogień -możesz się ogrzać, ale i poparzyć tyłek. Wszystko zależy od tego, jak go wykorzystasz.

Zdrowsze gotowanie i nadwaga?

Nierzadko bywa, że tuż po zakupie urządzenia wiele osób tyje… Ale jak to? Skoro mamy do dyspozycji varomię umożliwiającą gotowanie na parze, nie smażymy w głębokim tłuszczu, a większość potraw jest gotowana/duszona.

Otóż sporo przepisów z wysokimi ocenami dostępnymi na platfromie cookido bazuje na znacznej ilości tłuszczu i cukru. Śmietanka 30%, masło, cukier to składniki wielu propozycji, które znajdziemy w bazie przepisów. Bez wątpienia podkreślają one smakowitość dań. Wysoka smakowitość sprzyja apetytowi – w efekcie możemy zjadać więcej, niż potrzebujemy (któż z nas nie zna słynnego „ nie mogę już, ale takie dobre, że jeszcze dopcham”? Umówmy się, kaszą raczej się nie przejemy).

Niektórzy użytkownicy Thermomixa zastępują cukier kylitolem lub erytrolem a śmietankę czy śmietanę jogurtem naturalnym (nawet grecki będzie tu dożo lepszym wyborem).

Jeśli do tego rzucimy się w wir pieczenia drożdżówek (a wychodzą świetne), ciast, ciasteczek, chlebków ziołowych itp. – możemy łatwo dostarczyć nadprogramowe kalorie. Zwłaszcza, gdy mamy do dyspozycji całą blachę smakowitego wypieku. Moja rada: taki rzeczy przyrządzam, kiedy mam się z kim dzielić. Tu działa prosta zasada: jeśli zjemy niewielką ilość wysokokalorycznego produktu, nie powinno nam to wyjść bokiem.

Pod warunkiem, że nie robimy tego codziennie.

Miało być prościej.

Część potraw, zwłaszcza gdy chcemy zrobić coś fajnego jest pracochłonna. Tzn. brudzimy sporo naczyń czy misek. Chociaż thermomix tu rozdrobni, tu zmiksuje, wiąże się to z przekładaniem do kolejnych naczyń, później łączeniem itp. Spotkałam się z opiniami „zawiedzionych użytkowników” na temat tego, że spodziewali się większych ułatwień – tzn. inwestowali w sprzęt z myślą, że oszczędzą czas przy gotowaniu a nie zawsze tak jest. Wiele ciekawych przepisów składa się z 30-40 kolejnych etapów, gdzie każdy wymaga mniejszego lub większego zaangażowania. Właśnie ta trudność natchnęła mnie na samodzielne opracowywanie przepisów, które będę maksymalnie uproszczone – wstawiamy składniki a po 20-30 minutach mamy pełne danie. Wg mnie takiej bazy tutaj brakuje. Aktualnie pracuję nad e-bookiem z błyskawicznymi przepisami na Thermomix. Pewnie niebawem pojawi się więcej informacji na ten temat.

Falafele wykonane w urządzeniu Thermomix

Płatna subskrypcja platformy z przepisami cookido – tuż po zakupie mamy czasowo bezpłatny dostęp do bazy przepisów, jednak co roku trzeba opłacić subskrypcję. Baza przepisów jest ogromna, co jest jednocześnie plusem i minusem – z jednej strony każdy znajdzie coś dla siebie, z drugiej tyle opcji wyboru może być przytłaczająca.

Ograniczona objętość – nie ugotujesz obiadu dla 4 osobowej rodziny na 2 dni. W przypadku singli czy par nie będzie to stanowiło problemu. Jednak wg mnie jeśli z urządzenia miałaby korzystać 5-6 osobowa rodzina lub rodzina, gdzie są „żarłoczne”nastolatki (w tym wieku apetyt naturalnie wzrasta i wielu podopiecznych „żali się” że gotowanie na 2 dni u nich w domu się nie sprawdza, bo młodzież wszystko wymiata z lodówki) zakup urządzenia Thermomix mija się z celem.

Cena urządzenia

Dla wielu to ogromny minus – ponad 5 tysięcy złotych (od lipca 2022 ma wzrosnąć). Co jakiś czas dostępna jest opcja zakupu z ratami 0%. Jest też opcja nabycia sprzętu na firmę, o ile jesteśmy w stanie uzasadnić swój zakup. Tu jednak należy pamiętać, że gwarancja w takim wypadku będzie krótsza, tj. 1 rok zamiast 2 lat.

Thermomix – warta czy nie warto?

Czy urządzenie będzie odpowiednie dla Ciebie? Nie wiem, na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam zestawiając plusy i minusy. To, co sprawdza się u mnie, nie musi mieć odzwierciedlenia u Ciebie. Bez wątpienia warto przemyśleć zakup.

Jeśli jesteś już użytkownikiem Thermomix i szukasz inspiracji do lekkich posiłków, zajrzyj na mój instagram. W relacji „wyróżnione” znajdziesz polecane przeze mnie przepisy z platformy cookido.

Może spodobają Ci się:

5 komentarzy

Marta 13 lipca, 2023 - 8:42 am

Odkąd mam Thermomix, to całkowicie przestawiłam się na gotowanie w nim i korzystam codziennie. Polecam

Odpowiedz
Marta 13 lipca, 2023 - 8:42 am

Odkąd mam Thermomix, to całkowicie przestawiłam się na gotowanie w nim i korzystam codziennie. Polecam

Odpowiedz
Sonia 11 października, 2023 - 8:47 am

Też korzystam praktycznie codziennie, bardzo ułatwia gotowanie.

Odpowiedz
Agnieszka 22 października, 2023 - 8:33 am

Nie mam thermomiksa, ale mam pytanie: a co jeśli braknie prądu? Tak tylko pytam, bo dwie koleżanki już mają i o żadnych minusach nie wspominają.
Kolejny minus?

Odpowiedz
Justyna 9 listopada, 2023 - 10:02 am

Zgadza się, dyskusja o zdrowym gotowaniu w kontekście korzystania z Thermomixa jest istotna. Oczywiście Thermomix oferuje narzędzia, które mogą pomóc w zdrowszym gotowaniu, takie jak gotowanie na parze czy dokładne miksowanie składników, co pozwala na przygotowanie domowych wersji produktów, które zazwyczaj są przetworzone i pełne dodatków. Jednakże, jak pokazuje artykuł, odpowiedzialność za wybór przepisów i składników spoczywa na użytkowniku. Podobnie jak z innymi rzeczami np. internetem – daje ogromne możliwości, co nie oznacza że wszyscy z niego mądrze korzystają.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić najwyższą jakość usług. Akceptuję ciasteczka Dowiedz się więcej

Polityka prywatności