DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY
Niezależnie od celu wizyty dzienniczek żywieniowy jest bardzo istotny, ponieważ jest źródłem cennych informacji o Twoim sposobie żywienia. W dzienniczku żywieniowym należy notować wszystko, co zostało spożyte i wypite o konkretnej godzinie. Najlepiej spisywać posiłki przez co najmniej 3 dni (1 wolny i 2 robocze) ze względu na możliwe rozbieżności (np. różne pory pobudek i chodzenia spać). Jeśli to możliwe, możesz prowadzić notatki przez 7 dni. Produkty i posiłki można notować w miarach domowych, np. 2 kanapki z masłem, serem i pomidorem, herbata. Notujemy również owoce, przekąski, małe kęsy – to naprawdę ważne. Wiem, że przez głowę może Ci przejść myśl „ale ja wszystko pamiętam, po co to pisać”. Otóż nasza pamięć bywa zwodnicza, jesteśmy bombardowani olbrzymią ilością informacji, często zabiegani i z tego względu możemy po prostu nie spamiętać wszystkiego. Na prawdę trudno spamiętać, wszystko co dokładnie jedliśmy w ciągu ostatnich 3-4 dni – to może być nawet kilkadziesiąt produktów. Pamiętaj, omówienie dzienniczka żywieniowego nie służy krytykowaniu Twojego sposobu odżywiania – ma pomóc Tobie zrozumieć, co robisz dobrze a co wymaga poprawy.
Podsumowując, dzienniczek żywieniowy:
- pomaga znaleźć przyczynę nadwagi/problemu zdrowotnego
- umożliwi ustalenie bezpiecznej diety np. jeśli do tej pory nie jadałaś/eś dużych porcji warzyw/owoców, nie mogę wprowadzić z dnia na dzień ich dużej ilości, ponieważ mogą pojawić się problemy jelitowe
- ułatwia dopasowanie diety do Twoich preferencji – nie wszystkie nawyki i przyzwyczajenia wymagają zmian – dzienniczek często ujawnia solidne podstawy, na których możemy się oprzeć. W efekcie Twoja dieta jest dla Ciebie bardziej przyjazna i łatwiejsza w stosowaniu
Kliknij tutaj, aby pobrać dzienniczek żywieniowy.
ANKIETA ZDROWOTNO-ŻYWIENIOWA
Przed wizytą warto uzupełnić ankietę zdrowotno-żywieniową (kliknij „pobierz ankietę żywieniową”) , ponieważ pozwoli ona na sprawne przeprowadzenie wizyty oraz koncentrację na rozwiązaniu problemu. Pierwsza wizyta w gabinecie dietetycznej jest z reguły tę „najbardziej” intensywną”. Z tego powodu polecam uzupełnić ankietę przed pierwszą wizytą i tym samym zyskać więcej czasu na rozmowę.
Zadaję pytania odnośnie:
- przyjmowanych leków i suplementów diety
- samopoczucia, dolegliwości, poziomu stresu
- aktywności fizycznej
- godzin i formy pracy, przerw w pracy
- posiadanego sprzętu kuchennego
- preferencji kulinarnych (ulubionych dań i produktów, przypraw – przygotowałam w tym celu specjalną tabelę preferencji kulinarnych)
Uzupełnienie ankiety zdrowotno-żywieniowej w domu pozwala na spokojnie przemyślenie swoich oczekiwań i preferencji.
ANALIZA SKŁADU CIAŁA
Przygotowanie do analizy składu ciała pozwala uniknąć błędu pomiarowego. Pomiar składu ciała pozwala określić takie parametry, jak: poziom tkanki tłuszczowej (w tym wisceralnej, otaczającej narządy wewnętrzne, tzw. wisceralnej tkanki tłuszczowej), masę mięśniową i wiek metaboliczny. Do pomiaru składu ciała trzeba zdjąć skarpetki i biżuterię, zegarek, pasek a kieszenie spodni powinny być opróżnione (do pomiaru nie trzeba rozbierać się do samej bielizny! Stosownie odejmuję masę ubrań)
Jak się przygotować do analizy składu ciała:
- 2-3 godziny przed pomiarem nie jeść i nie pić
- należy mieć pusty pęcherz
- bezpośrednio przed wizytą nie korzystać z prysznica/kąpieli
- 24 h przed pomiarem nie wykonywać intensywnej aktywności fizycznej
- nie ubierać rajstop (ewentualnie zdjąć je wcześniej) ponieważ na analizator stajemy bosymi stopami
Przeciwskazania do analizy składu ciała:
- ciąża
- rozrusznik serca
- padaczka
- metalowe implanty
BADANIA
Badania to kwestia indywidualna, zależy czego konkretnie dotyczy Twój problem. Jeśli zależy Ci na standardowej poradzie dietetycznej odnośnie odchudzania, warto wykonać: morfologię, lipidogram, glukozę i insulinę na czczo, TSH oraz badanie ogólne moczu. Jeśli posiadasz wyniki badań z ostatnich 3-6 miesięcy – możesz zabrać je ze sobą. W razie wątpliwości – skontaktuj się ze mną przez dział kontakt.
Chcesz wiedzieć więcej o przebiegu wizyt w moim gabinecie dietetycznym? Zapraszam do zakładki WSPÓŁPRACA DIETETYCZNA
Przedstawione tam informacje odnoszą się zarówno do współpracy w gabinecie stacjonarnym przy K.K. Wielkiego 63 w Olkuszu, jak i współpracy on-line.