WSPÓŁPRACA DIETETYCZNA

autorka: Sonia

W ofercie:

Konsultacje indywidualne

Diety indywidualne

Diety gotowe on-line dostępne od zaraz

Konsultacje i diety dostępne są w formie stacjonarnej oraz on-line.

Konsultacje w gabinecie stacjonarnym

Pierwsza konsultacja w gabinecie lub on-line (czas trwania 60 minut) -180 zł

Druga i kolejne konsultacja w gabinecie lub on-line (czas trwania 30 minut) – przy zachowaniu ciągłości konsultacji – 120 zł

Jadłospis 7 dniowy z listą zakupów – 160 zł

Jadłospis 14 dniowy z listą zakupów – 250 zł

Jadłospisy indywidualne ustalane są po przeprowadzeniu konsultacji.
Nie ma możliwości zakupu indywidualnej diety bez uprzedniej konsultacji (pierwszorazowej lub kontrolnej).

Przebieg współpracy dietetycznej (gabinet stacjonarny)

Aby zarezerwować termin wizyty należy zadzwonić do rejestracji pod nr tel. +48 668 127 238 lub  +48 32 754 62 22. Centrum Medyczne S5 jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-21 i niektóre soboty w godz. 10-14.

Ważne! Dokładny grafiki dostępny jest tylko w rejestracji. Dietetyk nie zajmuje się umawianiem terminów wizyt.

W przypadku długiego terminu oczekiwania na konsultację można poprosić o wpisanie na listę rezerwową. W przypadku, gdyby któryś z bieżących terminów zwolnił się z przyczyn losowych, osoby z listy mają pierwszeństwo. Zostaną poinformowane telefonicznie o zwolnionym terminie.

Uwaga: nie prowadzę małych dzieci, pacjentów onkologicznych i z chorobami nerek oraz zawodowych sportowców

Specjalizuję się w dietoterapii: insulinooporności, cukrzycy typu II, nadwadze i otyłości, niedoczynności tarczycy i hashimoto, dnie moczanowej, nadciśnieniu i chorobami układu krążenia.

Układam również diety lekkostrawne (choroby układu pokarmowego, np. zapalenie trzustki).

Pacjenci z SIBO/IMO/SIFO – tylko z ustalonym planem leczenia. Dietetyk nie zajmuje się diagnostyką tych schorzeń (jest to kompetencja lekarza).

Ankietę można pobrać klikając tutaj. Informacje uzyskane w ankiecie usprawniają przebieg wizyty. Dzięki temu możemy się skupić na szukaniu konkretnych rozwiązań. 

Wypełnienie ankiety wymaga namysłu (np. w kwestii tego, co lubimy jeść). Możesz na spokojnie przejrzeć zapasy produktów spożywczych w domu i odnotować to w ankiecie. Dzięki temu unikniesz zbędnych zakupów i kosztów.

Ankietę można przesłać na adres kontakt@diet-fit.pl. Tytuł wiadomości -ankieta 1.

Ankieta przysłana 2-3 dni przed terminem konsultacji pomoże mi się zapoznać na spokojnie z jej treścią. Ustalę również wstępny plan działania i przygotuję dodatkowe pytania, które pozwolą na lepsze dopasowanie diety.

Ankietę można również wydrukować i przynieść ze sobą na wizytę.

Gabinet stacjonarny znajduje się w Olkuszu, przy ul. K.K. Kazimierza 63 (niedaleko dworca PKP) NA DRUGIM PIĘTRZE.

Przed wizytą należy zgłosić się do rejestracji w celu potwierdzenia przybycia.

Wskazane jest skorzystanie z toalety (dotyczy osób korzystających z analizy składu ciała).

Jak przygotować się do wizyty?

  • 2-3 godziny wcześniej nie jeść i nie pić (analiza składu ciała)
  • zabieramy ze sobą wypełnioną ankietę (lub przesyłamy ją mailem)
  • wskazany jest wygodny, lekki 4. Wizyta w gabinecie stacjonarnym.zubiór (do badania składu ciała trzeba zdjąć buty, skarpety, zegarek, pasek, biżuterię itp.)
  • jeśli posiadamy aktualne wyniki badań (nie starsze, niż 3 miesiące) warto zabrać je ze sobą (np. morfologia, lipidogram (czyli cholesterol, trójglicerydy), glukoza, TSH i badanie ogólne moczu)

Kto nie może skorzystać z analizy składu ciała:

  • kobiety w ciąży
  • osoby z rozrusznikiem serca i metalowymi implantami
  • osoby chorujące na padaczkę

Wówczas wykonujemy pomiar masy ciała i wzrostu i obwodów.

Pierwsza konsultacja trwa 60 minut. Z uwagi na  oczekujących w kolejce pacjentów nie może zostać przedłużona.

Płatność za wizytę i jadłospis odbywa się w recepcji, bezpośrednio po zakończeniu wizyty.

Z racji, że czas oczekiwania na indywidualny jadłospis wynosi 7-10 dni roboczych, tuż po wizycie wydaję wstępne zalecenia.

Można je zastosować od ręki, co przyspieszy uzyskanie efektów.

Po wizycie otrzymasz również dostęp do materiałów dodatkowych, które możesz pobrać w dowolnej chwili.

 

Będzie to m.in. e-book zawierający najważniejsze informacje na start oraz przykładowe przepisy i jadłospisy wstępne.

Jadłospis indywidualny można odebrać osobiście w recepcji Centrum Medycznego S5 lub mailowo.

Sposób dostarczenia jadłospisu ustalamy pod koniec pierwszej konsultacji.

Wtedy też można podjąć decyzję, czy decydujemy się na jadłospis 7 czy 14 dniowy.

Jadłospisy są usługą dodatkowo płatną.

 

Czas oczekiwania związany jest z tym, że każdą dietę rozpisuję uwzględniając informacje z ankiety wstępnej i te uzyskane podczas konsultacji. Wymaga to czasu i skupienia, stąd nie ma możliwości uzyskania indywidualnej diety „od ręki”.

Termin konsultacji kontrolnej ustalany jest również w rejestracji Centrum Medycznego S5.

Konsultacja trwa 30 minut. Podczas konsultacji omawiamy wszelkie wątpliwości, pytania i problemy, ustalamy kolejne kroki.

Częstotliwość konsultacji kontrolnych jest zależna od indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj odbywają się one raz na 1-1,5 miesiąca.

Z uwagi na duże zainteresowanie usługami, wskazane aby termin wizyty kontrolnej rezerwować tuż po odbytej konsultacji.

Czas trwania wynosi 30 minut.

Podczas konsultacji przeprowadzana jest analiza składu ciała/pomiar masy ciała (u osób z przeciwwskazaniami).

Na konsultację kontrolną polecam przygotowanie listy pytań, wątpliwości i problemów.

Polecam zabrać ze sobą formularz kontrolny, który jest pomocny przy notowaniu spostrzeżeń, pytań, potrzeb modyfikacji jadłospisu.

Na konsultację kontrolną warto się zgłosić nawet wtedy, gdy czujemy że nie wszystko idzie zgodnie z planem. Konsultacje te służą rozwiazywaniu problemów i wsparciu – zmiana stylu życia i odchudzanie to proces. Nie zawsze komfortowy.

Rolą dietetyką nie jest ocena i wzbudzenie wstydu! A konsultacje nie służą wyłącznie temu, aby chwalić się samymi postępami.  Prawdę mówiąc gdyby tak było, można by się bez nich obejść.

Nie ma konieczności zakupu kolejnego jadłospisu (za wyjątkiem sytuacji, kiedy stan zdrowia uległ w międzyczasie zmianie i np. konieczne jest zastosowanie diety eliminacyjnej, lekkostrawnej, specjalistycznej).

Do 5 przepisów w obecnym jadłospisie modyfikowana jest w ramach konsultacji kontrolnej.

Większe modyfikacje są dodatkowo płatne:

  •  modyfikacja jadłospisu 7 dniowego – 50 zł (8 przepisów)
  • modyfikacja jadłospisu 14 dniowego – 90zł (16 przepisów)

 

W celu urozmaicenia diety można zakupić e-book lub gotowy jadłospis w moim sklepie internetowym. W razie potrzeby doradzę, która opcja sprawdziłaby się w indywidualnym przypadku. Stali pacjenci otrzymują zniżkę na produkty ze sklepu – 15% (kod podawany jest na wizycie).

I. Informacje ogólne

1. Konsultacje odbywają się w formie on-line (przy użyciu komunikatora internetowego) lub w gabinecie stacjonarnym w Centrum Medycznym S5 przy ul. K.K. Wielkiego 63 w Olkuszu (II Piętro), po uprzednim ustaleniu terminu konsultacji.

2. Konsultacja oznacza osobistą wizytę w gabinecie lub osobisty kontakt przez komunikator internetowy.

II. Pierwsza konsultacja w gabinecie stacjonarnym

  1. Warunkiem odbycia pierwszej konsultacji jest zarezerwowanie terminu w Centrum Medycznym S5 w Olkuszu. W tym celu należy skontaktować się z recepcją pod nr tel. 668 127 238.
  2. Przygotowanie wypełnionej ankiety wstępnej jest niezbędne do przeprowadzenia efektywnej konsultacji. Ankietę można pobrać ma stronie internetowej www.diet-fit.pl lub uzyskać w recepcji Centrum Medycznego S5.
  3. Konsultacja odbywa się w formie wizyty stacjonarnej.
  4. Na wszelkie pytania dotyczące diety, sposobu żywienia i strategii żywieniowej dietetyk odpowiada w trakcie trwania w konsultacji. Czas trwania konsultacji wynosi 60 minut.
  5. W przypadku spóźnienia się Pacjenta na wizytę,  konsultacja zostaje skrócona o czas spóźnienia z uwagi na pacjentów oczekujących w kolejce. Jeśli opóźnienie leży po stronie dietetyka, wizyta nie ulega skróceniu a kolejni pacjenci zostają uprzedzeni telefonicznie/smsowo o opóźnieniu.
  6. Konsekwencją przeprowadzonej konsultacji będzie przesłanie Pacjentowi zaleceń oraz indywidualnego  planu dietetycznego (jadłospisu), który opracowywany jest za dodatkową  opłatą wg cennika. Czas oczekiwania na jadłospis wynosi maksymalnie 10 dni roboczych. Istnieje  możliwość odebrania jadłospisu wraz z zaleceniami w formie wydrukowanej. Sposób odbioru jadłospisu ustalany jest pod koniec konsultacji.
  7. Opłata za konsultację i jadłospis odbywa się po zakończeniu konsultacji, w recepcji Centrum Medycznego S5.

III. Konsultacja kontrolna w gabinecie stacjonarnym.
1. Konsultacja kontrolna oznacza kolejną konsultację odbywającą się w odstępie maksymalnie 4 miesięcy od pierwszej konsultacji.2. Termin konsultacji kontrolnej w gabinecie ustalany jest w recepcji Centrum Medycznego S5 w Olkuszu.3. Wszelkie pytania dotyczące jadłospisu, zaleceń, ew. trudności w stosowaniu jadłospisu należy zadać podczas konsultacji kontrolnej. Czas trwania konsultacji wynosi 30 minut.4. Po zakończonej konsultacji dietetyk nie odpowiada na dodatkowe pytania drogą mailową/telefoniczną chyba, że ustalono inaczej (np. dosłanie wyników badań lub dodatkowych informacji).
5. Umówioną konsultację można przełożyć, pod warunkiem że dostępne jest wolne miejsce w grafiku.
6. W przypadku niemożności pojawienia się Pacjenta na konsultacji kontrolnej, konsultację należy odwołać najpóźniej dzień przed planowaną wizytą. W tym celu należy skontaktować się z recepcją Centrum Medycznego S5.
7. Konsultacja kontrolna ma na celu analizę postępów, ewentualną modyfikację jadłospisu (do 5 przepisów w cenie), omówienie pytań, trudności, wątpliwości i nakreślenie kolejnych kroków. Czas trwania konsultacji wynosi 30 minut.
8. W przypadku braku ciągłości w konsultacjach (przerwa dłuższa, niż 4 miesiące) Pacjent zapisywany jest na konsultację tak, jako osoby rozpoczynające współpracę z uwagi na fakt, że po dłuższej przerwie jest więcej kwestii do omówienia. Czas konsultacji wynosi wówczas 60 minut, płatne wg cennika pierwszorazowej konsultacji.8. W przypadku spóźnienia się Pacjenta na wizytę,  konsultacja zostaje skrócona o czas spóźnienia z uwagi na pacjentów oczekujących w kolejce. Jeśli opóźnienie leży po stronie dietetyka, wizyta nie ulega skróceniu a kolejni pacjenci zostają uprzedzeni telefonicznie/smsowo o opóźnieniu.  IV. Konsultacja PILNA
1. Konsultacja pilna to konsultacja przeprowadzona, kiedy pojawią się pytania lub nowe okoliczności wymagające przedyskutowania z dietetykiem. Czas trwania konsultacji wynosi 30 minut.
2. Potrzebę odbycia takiej konsultacji  należy zgłosić dietetykowi drogą mailową (kontakt@diet-fit.pl). Opłata za konsultację odbywa się za pośrednictwem sklepu internetowego (po otrzymaniu linku).V. Zasady kontaktu z dietetykiem.1. Wszelkie pytania dotyczące dostępnych terminów w gabinecie należy kierować do recepcji Centrum Medycznego S5. Tam odbywają się zapisy.2. Kontakt telefoniczny możliwy jest tylko i wyłącznie podczas konsultacji pilnej lub on-line. W trosce o jakość pracy oraz z uwagi na harmonogram dnia obejmujący czas rozplanowany na rozpisywanie indywidualnych jadłospisów i przeprowadzanie konsultacji, dietetyk nie prowadzi w tym czasie rozmów telefonicznych,  nie odpowiada na wiadomości mailowe oraz wysłane przez komunikator internetowy typu messenger. Wynika to z faktu, iż takie działania blokują i opóźniają pracę dietetyka. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy podczas konsultacji ustalono konieczność dosłania dodatkowych informacji (wyników badań, uzupełnionej ankiety).3. Wszelkie pytania i wątpliwości pojawiające się w trakcie stosowania jadłospisu lub zaleceń należy spisać w formie listy i zadać w trakcie konsultacji kontrolnej. Podczas konsultacji dietetyk dysponuje niezbędną dokumentacją i informacjami, umożliwiającymi odpowiedź na nurtujące pytania.4. Pytania dotyczące planu żywieniowego można wysłać drogą mailową do 7 dni od otrzymania/odebrania jadłospisu. Dietetyk nie modyfikuje jadłospisu, jeśli Pacjent nie zaznaczył wyraźnie w jadłospisie, że nie lubi danego produktu lub go nie toleruje.3. Dietetyk nie udziela porad żywieniowych bez uprzednio przeprowadzonego wywiadu i wypełnionej ankiety.4. Dietetyk nie odpowiada na wiadomości w dni wolne (weekendy, święta, dni ustawowo wolne od pracy oraz w czasie urlopu).
VI. Jadłospis.
1. Jadłospis oznacza spis potraw o odpowiedniej kaloryczności, z podanymi gramaturami, miarami domowymi (tam, gdzie to możliwe), sposobem wykonania oraz listą zakupów. Jadłospis może być rozpisany na 7 lub 14 dni i jest usługą dodatkowo płatną.
2. Opłata za jadłospis odbywa się w recepcji Centrum Medycznego S5, po zakończeniu konsultacje pierwszej/kontrolnej.
3. Czas oczekiwania na jadłospis wynosi do 10 dni roboczych.
4. Jadłospis może być dostarczony drogą mialową (pliki w formacie PDF). Możliwy jest odbiór osobisty wydrukowanego jadłospisu w Centrum Medycznym S5 (w recepcji), w ustalonym podczas konsultacji terminie.
5. Po otrzymaniu jadłospisu można zadać pytania drogą mailową w ciągu 7 dni od otrzymania jadłospisu. Pytania pojawiające się w trakcie stosowania diety należy spisać i przynieść na konsultacją kontrolną.
6. Po otrzymaniu jadłospisu nie ma możliwości jej modyfikacji. Zmiany w jadłospisie wprowadzane są podczas konsultacji kontrolnych.
7. Z uwagi, że indywidualny jadłospis jest usługą przygotowaną pod potrzeby konkretnej osoby, nie ma możliwości dokonania jego zwrotu.

Przebieg współpracy dietetycznej on-line

Cena opieki uzależniona jest od rodzaju wybranego pakietu.

Najczęściej zadawane pytania

Czas oczekiwania wynosi średnio 1-2 miesiące (w gabinecie stacjonarnym).

Dokładne informacje można uzyskać w Centrum Medycznym S5 w Olkuszu pod nr tel. +48 668 127 238

W przypadku konsultacji on-line aktualne informacje o dostępności terminów znajdują się na stronie sklepu internetowego.

Jedyną różnicą jest przeprowadzenie analizy składu ciała w gabinecie stacjonarnym.

Warto pamiętać, że jest to opcja pomiaru stanu wyjściowego i postępów, a nie metoda ujmująca konsultacją kontrolnym.

Osoby preferujące kontakt twarzą w twarz zazwyczaj wybierają wizyty w gabinecie.

Z kolei introwertycy, osoby zapracowane, młode mamy czy osoby mieszkające z dala od gabinetu wybierają opcje on-line.

Możliwe jest korzystanie z usługi „hybrydowej” czyli konsultacje stacjonarne zamiennie z konsultacjami on-line.

Pacjenci on-line są traktowani tak samo jak pacjenci w gabinecie.

Zaletą konsultacji on-line jest oszczędność czasu na dojazdach czy szukaniu parkingu. Można przeprowadzić ją z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu.

Jeśli chorujesz przewlekle (np. na niedoczynność tarczycy, dnę moczanową) warto mieć ze sobą aktualne wyniki badań, nie starsze niż 3 miesiące.

Jeśli nie pamiętasz, kiedy zostały wykonane u Ciebie jakiekolwiek badania, raz w roku proponuję wykonać profilaktycznie:

morfologię, glukozę, lipidogram (cholesterol całkowity, LDL i HDL, trójglicerydy), próby wątrobowe, kreatyninę, TSH, FT4 i badanie ogólne moczu.

Warto pamiętać o regularnym pomiarze ciśnienia (warto dokonać pomiaru 3 razy dziennie, aby sprawdzić czy jest ono prawidłowe).

Nie prowadzę konsultacji w ramach NFZ.

 

Tak, po uprzednim wypełnieniu ankiety wstępnej oraz dokładnym przeprowadzeniu wywiadu. Bardzo ważne jest przedyskutowanie z Pacjentem dokładnej strategii i układu posiłków.

W trosce o wysoką jakość pracy nie odbieram telefonów podczas układania jadłospisów i prowadzenia konsultacji.

Jeśli chodzi o wiadomości, odpowiadam na nie w wybrane dni i godziny w ramach opieki miesięcznej (usługa on-line możliwa do zakupu w moim sklepie internetowym, pod warunkiem dostępności wolnych miejsc).

Po otrzymaniu jadłospisu indywidualnego, w przypadku pytań można kontaktować się mailowo do 7 dni od otrzymania diety.

Wszelkie pytania i wątpliwości dotyczącej stosowanej diety polecam spisać na formularzu kontrolnym i przynieść ze sobą na konsultację kontrolną (przy usługach on-line warto przesłać ten formularz 1-3 dni przed rozmową).

Konsultacje dietetyczne on-line odbywają się przy użyciu komunikatora internetowego (skype, google meet). W wyjątkowych sytuacjach może to być rozmowa telefoniczna. Dietetyk kontaktuje o umówionej wcześniej godzinie.

Konsultacja przebiega podobnie jak w gabinecie – w oparciu o wcześniej nadesłaną ankietę, dietetyk przeprowadza wywiad

Jadłospis składa się z kilku elementów:

  1. skróconego jadłospisu (z nazwami potraw)
  2. pełnego jadłospisu, gdzie podane są dokładne informacje, jak przygotować posiłek, gramatury, miary domowe (tam, gdzie to możliwe) 
  3. listy zakupów z pogrupowanymi produktam
  4. listy zamienników (umożliwia samodzielne modyfikowanie i urozmaicanie diety)

Jadłospisy są dostosowane do konkretnych potrzeb. Większość osób preferuje szybkie w przygotowaniu potrawy więc specjalizuję się w tego typu przepisach (i sama z nich korzystam na co dzień). Wypełnienie ankiety wstępnej umożliwia dopasowanie jadłospisu do Twoich preferencji i potrzeb. Dlatego też polecam nie pomijać tego kroku i wypełnić ankietę na spokojnie, w domu.

 

Często rozpisuję potrawy na bazie półproduktów (np.gnocci, pierogi, warzywa na patelnię) co oszczędza czas na krojenie. Niektóre posiłki rozpisywane są na 2 dni.

Układając dietę biorę pod uwagę nie tylko stan zdrowia, ale układ dnia, tygodnia, przerwy w pracy i czas, który możesz poświęcić na ugotowanie posiłków.

Nie, nie specjalizuję się tego typu dietach.

Można, obecnie na dwóch zasadach:

W obydwu przypadkach należy zarezerwować 2 konsultacje pierwszorazowe (po 60 minut na osobę). Każda osoba wypełnia ankietę wstępną (ankieta i wywiad będą podstawą do ustalenia czy układam 1 jadłospis i wskazówki dla drugiej osoby czy też różnice są tak duże, że wymagają ułożenia 2 odrębnych jadłospisów (ale np. z punktami wspólnymi, np. podobnymi obiadami).

Jeśli dieta drugiej osoby różni się jedynie kalorycznością, a preferencje smakowe i stan zdrowia są zbliżone, produkty nie wykluczają się – wówczas druga osoba dostaje wskazówki, co dodać do jadłospisu. Czyli opłacane są 2 wizyty i 1 jadłospis.

W przypadku, gdy różnic jest więcej a dopasowanie planu bardziej pracochłonne, rozpisywane są 2 odrębne jadłospisy (czyli dokonywana jest opłata za 2 konsultacje i 2 jadłospisy).

Przykład.

Ania ma niedoczynność tarczycy i anemię (niedobór żelaza). Z kolei Piotr leczy się na dnę moczanową.

Ania potrzebuje więcej produktów białkowych i bogatych w żelazo a Piotr produktów niskopurynowych (np. więcej produktów nabiałowych, które z kolei u Ani utrudniałyby wchłanianie żelaza).

Jeśli jadłospisy wykluczają się wzajemnie,  jadłospis jest wymagający i pracochłonny

Tak. W jadłospisie podane są miary domowe (np. sztuki, łyżki, łyżeczki), ale produkty takie  jak mięso czy makarony oraz chleb wymagają ważenia, aby uniknąć poważnego błędu.

Insulinooporność nie wyklucza możliwości schudnięcia. Wymaga dobrania odpowiedniej strategii i zaangażowania w proces zmiany stylu życia. Od lat prowadzę pacjentów z insulinoopornością i mam doświadczenie w postępowaniu przy tym zaburzeniu.

Nie prowadzę konsultacji ani nie układam diet dla niemowląt i małych dzieci (poniżej 7 roku życia).

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić najwyższą jakość usług. Akceptuję ciasteczka Dowiedz się więcej

Polityka prywatności