Akupunktura i dieta odchudzająca

autorka: Sonia
0 Komentarz
Akupunktura i dieta odchudzająca

Akupunktura jest uznaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) metodą leczenia, stosowaną na świecie od wielu lat…

Zaraz, zaraz… akupunktura?! Przecież to strona dla osób, które chcą schudnąć oraz poprawić nawyki żywieniowe?! Co ma dieta odchudzająca do tej metody?

Zastanawiasz się, czy to pomyłka? Otóż NIE!!! Akupunktura jest znakomitą metodą uzupełniającą leczenie dietą i wspomagającą leczenie różnych dolegliwości, na które cierpią pacjenci gabinetu dietetycznego.

Odchudzanie to nie tylko dieta (w rozumieniu rozpiska odpowiednio dobranych posiłków). To przede wszystkim proces zmiany, który rządzi się swoimi prawami. A każda zmiana jest stresująca, ponieważ wymaga od nas porzucenia tego co, znane, ale już nam nie służy. Do tego dochodzą codziennie wyzwania, które również generują stres. Przekłada się to na funkcjonowanie gospodarki hormonalnej, naszą motywację i sprawczości i w końcu – skuteczność przestrzeganych zaleceń.

Stres potrafi utrudnić a nawet uniemożliwić odchudzanie. Jedną z metod radzenia sobie ze stresem może być akupunktura
Stres potrafi utrudnić, a nawet uniemożliwić odchudzanie. Jedną z metod radzenia sobie ze stresem może być akupunktura.

No dobrze, ale jak to się dzieje? Na czym polega akupunktura?

Nakłuwanie cienkimi igłami odpowiednich punktów akupunkturowych na powierzchni ciała usuwa blokady i reguluje przepływ energii, przywracając zaburzoną równowagę organizmu.

Poprzez stymulowanie punktów mamy możliwość wpływania terapeutycznego na większość układów organizmu, m.in. na poprawę funkcjonowania przewodu pokarmowego i regulację przemiany materii. Usprawniamy krążenie krwi, co powoduje szybsze ukrwienie tkanki, a to także szybsze spalanie kalorii.

Akupunktura i dieta odchudzająca – można je łączyć, aby odreagować stres, który towarzyszy zmianie.
Akupunktura i dieta odchudzająca – można je łączyć, aby odreagować stres, który towarzyszy zmianie.

Leczenie akupunkturą pomaga również zredukować stres i harmonizuje emocje, które mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i chorób metabolicznych. Warto podkreślić, że wiele osób ma problem z tzw. jedzeniem emocjonalnym. Objawia się to trudnymi do zahamowania zachciankami na wysokokaloryczne przekąski (np. słodycze), które są dla nas trudne. Oczywiście akupunktura nie rozwiąże za nas tego problemu, ale może być świetnym wsparciem, kiedy próbujemy zmienić nawyk sięgania po słodkości w trudnych sytuacjach.

Kiedy czujemy się lepiej, mamy też większe zasoby psychoenergetyczne, aby stawić czoła zmianom.

I nie oszukujemy się – większość działań podejmowanych w procesie odchudzania czy zmian nawyków żywieniowych wymaga od nas realnego wysiłku. Akupunktura wymaga po prostu przyjścia na wizytę i przyjęcie wygodnej pozycji.

W jakich chorobach akupunktura jest skuteczna? I co ma do tego dieta odchudzająca?

Akupunktura wykazuje udokumentowaną skuteczność w różnych chorobach przewodu pokarmowego, m.in. ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, czy kolka żółciowa.

Za pomocą akupunktury możemy pomóc w przypadku bólów brzucha, wzdęć, zaparć i biegunek, bolesnych skurczów żołądka i jelit, które są częstymi i utrudniającymi codzienne funkcjonowanie objawami zaburzeń pracy przewodu pokarmowego.

Akupunktura jest bezpieczną i efektywną metodą w przypadku tak uciążliwych i trudnych do leczenia chorób, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy zespół jelita drażliwego.

Dieta odchudzająca w połączeniu z akupunkturą stanowi efektywne leczenie wspomagające w przebiegu takich chorób metabolicznych jak cukrzyca insulinoniezależna i hiperlipidemia (czyli wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów).

A czy akupunktura pomaga schudnąć?

Akupunktura jest skuteczną metodą pomagającą w walce z nadwagą i otyłością. U podstaw terapii leży dogłębna diagnoza, adresowana na przyczynę wywołującą u danego pacjenta problem. Zgodnie z diagnozą każdy pacjent otrzymuje indywidualny program terapeutyczny dostosowany do potrzeb organizmu. Tak więc terapia przybiera inną formę u pacjenta z cukrzycą, inną w przypadku np. zespołu jelita drażliwego, a jeszcze inną u pacjentki, u której wahania wagi pojawiły się w okresie menopauzy.

Problemy z nadwagą, moment, w którym pacjent staje przed koniecznością zmiany nawyków żywieniowych generują stres, mogą powodować bezsenność, napięcie emocjonalne. Czy również tym pacjentom akupunktura może pomóc?

Jak najbardziej. Akupunkturzysta podchodzi do pacjenta holistycznie, nie skupia się na jednostce chorobowej, ale na człowieku jako całości. Jednym z elementów całościowego programu terapeutycznego jest pomoc pacjentowi w obszarze emocji, redukcja stresu, czy uregulowanie snu. Szczególne efekty przynosi dołączenie akupunktury do programu terapeutycznego prowadzonego przez gabinet dietetyczny. Jak wcześniej wspomniano, sama zmiana żywienia (jak każda poważna zmiana w życiu) generuje stres. Kiedy porzucamy to, co dobrze znane i sięgamy po nowe, generujemy wysiłek. Nasz mózg tego nie lubi – preferuje utarte ścieżki, stąd opór, który odczuwamy, również może budzić nieprzyjemne emocje.

Odchudzanie to proces, który związany jest ze stresem. Akupunktura jest jedną z metod wspomagających ten proces.
Odchudzanie to proces, który związany jest ze stresem. Akupunktura jest jedną z metod wspomagających ten proces.

Na problem musimy spojrzeć również z drugiej strony. To stres, emocje są często przyczyną zaburzeń odżywiania. Kto z nas nie doświadczył syndromu, zwanego potocznie „zajadaniem stresu” lub nieopanowanego apetytu na słodycze? Takie objawy są sygnałami zaburzeń zdrowotnych, a nierzadko prowadzą do poważnych chorób. Akupunktura w takich przypadkach jest znakomitą formą terapii.

Jak długo będzie trwało leczenie?

Zarówno czas trwania terapii, jak i częstotliwość i ilość zabiegów są ustalane indywidualnie. Zależą od ogólnego stanu pacjenta, rodzaju dolegliwości, ale również od tego, jak pacjent stosuje się do zaleceń, zarówno akupunkturzysty, jak i dietetyka. Najczęściej stosuje się cykl 10-12 zabiegów trwających 20-30 minut, początkowo 2 razy w tygodniu, w miarę poprawy stanu pacjenta zmniejszając częstotliwość zabiegów. Pierwsze efekty obserwujemy często już po 3-4 zabiegach.

Na zakończenie warto dodać, że akupunktura to bardzo bezpieczna forma terapii. Przed pierwszym zabiegiem akupunkturzysta udzieli informacji na temat zabiegu, odpowie na Twoje pytania, a jeśli będzie taka potrzeba, pomoże opanować „strach przed igłą”.

Artykuł autorstwa lek. med. Joanny Czopek-Majewskiej we współpracy z poradnią dietetyczną Diet&Fit.

Joasie spotkacie m.in. w Centrum Medycznym S5 w Olkuszu, czyli w sąsiadującym ze mną gabinecie (zapisy pod nr tel:  tel. 668 127 238 ). Dodam, że zajmuje się nie tylko akupunkturą, ale również coachingiem medycznym i wie, jak rozmawiać z pacjentem, aby go wesprzeć 🙂

A z rozmów z Wami wiem, że różnie bywa z tym wsparciem społecznym, które jest szalenie ważne.

Przy okazji przypominam, że na blogu dostępny jest wpis o planowaniu posiłków (obiadów), a na instagramie dostępne jest nagranie na temat trudności w odchudzaniu oraz insulinooporności.

Może spodobają Ci się:

Zostaw komentarz

Zasady publikacji treści są opisane w regulaminie. Pamiętaj, że przesyłane treści muszą być zgodne z wymogami regulaminu.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić najwyższą jakość usług. Akceptuję ciasteczka Dowiedz się więcej

Polityka prywatności